>

Archived : 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2005 | 2004 |
You need Flash Player 8 or newer to listen to this clip.

AUDIO. Interviu cu vibrafonistul Răzvan Florescu

Friday, 24 January 2025 , ora 9.30
 

Luni, 27 ianuarie 2025, în "Stagiunea de jazz" de la Sala Mică a Ateneului Român va evolua "Răzvan Florescu Quartet". Programul cuprinde lucrări reunite pe albumul "Sketches", semnat de vibrafonistul Răzvan Florescu, care s-a lansat la finalul anului 2024. Mai multe aflăm din dialogul purtat cu acest muzician:


Albumul "Sketches" este produsul unui parcurs artistic marcat de influențele mai multor genuri muzicale. În cele 8 compziții, se regăsesc sonorități ale stilului electro, influențe etno și accente clasice. Ce personalități muzicale v-au inspirat în realizarea acestui album?

În primul rând, ar fi vorba de niște vibrafoniști. Una dintre piesele de pe album este dedicată lui Bobby Hutcherson, de acolo și caracterul modal al piesei, pentru că și compozițiile lui, muzica pe care a cântat-o de-a lungul timpului a fost preponderent modală. Avishai Cohen... am piesa "East Lydian" de pe album, care este ca un soi de dedicație către el, piesă care folosește, de asemenea, limbaj melodic din partea mai orientală.


Lansat la finalul anului 2024, "Sketches" reprezintă debutul dumneavoastră discografic. Ce ne puteți spune despre procesul componistic și ce rol au jucat colegii dumneavoastră Andrei Petrache, Mike Alex și Philip Goron în concretizarea acestui proiect?

În primul rând, ar trebui să început cu faptul că lor le datorez și inițiativa asta. Parcursul meu pornind din muzica clasică, eu am început cu percuție clasică, bineînțeles că nu am studiat compoziție și, oricum nu mă pot considera compozitor, dar am avut această chemare către creativitate și mi-am dorit să sparg bariera asta, de a fi doar interpret și am experimentat de-a lungul timpului. De-asta m-am și mutat la secția de Jazz pentru master. Și, în timp, eu am avut niște schițe de-ale mele pe care le țineam în calculator și, undeva, pe la sfârșitul lui 2023, la imboldul colegilor mei am luat aceste idei și de-acolo și numele albumului. Am încercat să le concretizez, să le finisez și să le transform în piese.


În elaborarea albumului, ați avut ocazia de a lucra împreună cu saxofonistul Cătălin Milea și cu vocalista Luiza Zan. Cum apreciați această colaborare?

Pentru mine, este o onoare faptul că am putut să-i am pe album pe Cătălin și pe Luiza. Am colaborat cu amândoi înainte, cu Luiza chiar am și înregistrat un album. Și mi s-a părut important ca noi, tânăra generație, să colaborăm și cu oameni care sunt nume mari în industria noastră. Sunt foarte bucuros că au și acceptat invitația mea de a apărea pe album. Chiar aș vrea să menționez că surpriza mea de pe album este piesa "Hurry Up", pe care Luiza nu trebuia să fie inițial... povestea este destul de interesantă. În drum, ea venind de la Sf. Gheorghe, era în tren și mi-a zis: "Auzi, mai dă-mi și mie o dată piesa instrumentală Val." Și în timp ce venea către studio, ea a scris niște versuri pe această piesă, a venit, a înregistrat o parte, a făcut un singur take, a fost perfect, acum piesa se numește "Hurry Up" și îi mulțumesc foarte mult, a fost o surpriză minunată.


Cum a influențat acest album parcursul dumneavoastră profesional?

Din punctul meu de vedere, e una dintre cele mai mari realizări și asta pentru că a fost pentru prima dată când am fost pus să fiu liderul unui grup, adică inițiativa trebuie să pornească de la mine și eu să organizez totul. Este foarte important și ca dezvoltare profesională și pe partea asta, de leadership, pentru că trebuie tu să iei decizii, tu doar primești sfaturi, și până în momentul ăsta am fost de partea cealaltă a baricadei. O experiență de genul ăsta mi se pare că ajută la dezvoltarea profesională.


Ce urmează pentru "Răzvan Florescu Quartet" după concertul de la Ateneul Român?

Încercăm să organizăm și un turneu un pic mai amplu prin țară, ca să promovăm albumul. Sigur, prezențe la festivaluri am avut și anul trecut și încercăm să facem același lucru. Și îmi doresc să organizăm și un proiect mai special, poate cu finanțare, un soi de multimedia care să includă tot această idee.

Credit foto: Lucian Naste

Interviu realizat de Anna Constantinescu