>

Archived : 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2005 | 2004 |
You need Flash Player 8 or newer to listen to this clip.

AUDIO. Interviu cu mezzosoprana Alexandra Dumitrache, câștigătoarea Concursului Internațional "Remember Enescu"

Tuesday, 14 October 2025 , ora 13.06
 

Ați obținut marele premiu în cadrul ediției cu numărul 22 a Concursului Internațional "Remember Enescu". Ce înseamnă această reușită pentru dumneavoastră?

A reprezentat pentru mine o importantă recunoaștere a parcursului meu artistic de până acum, deoarece a însemnat cumva confirmarea muncii și a pasiunii pe care o depun zilnic în studiu și în interpretare. A însemnat un puternic imbold de a merge mai departe și de a continua să muncesc pentru visul meu.


Concursul "Remember Enescu" reunește an de an tineri artiști valoroși din diverse colțuri ale lumii. Cum ați simțit nivelul acestei ediții și ce v-a impresionat cel mai mult la ceilalți participanți?

Nivelul acestei ediții a fost, fără îndoială, ridicat. Cred că cel mai mult m-a impresionat maturitatea cu care au venit prin interpretarea lor în fiecare arie și în fiecare lied, mai ales că unii dintre ei aveau niște vârste fragede. M-a impresionat foarte mult maturitatea și implicarea emoțională pe care au avut-o pe scenă.


La recitalul de gală al laureaților, organizat la Ambasada României în Franța, ați inclus și liedul Du conflict en douleur de George Enescu. Cum ați ales această lucrare și ce reprezintă pentru dumneavoastră?

De-a lungul timpului, am avut în repertoriu mai multe creații ale lui George Enescu, însă, dintre toate lied-urile, cu acesta am simțit că rezonez cel mai mult și mi-am dorit ca prin interpretarea mea să redau acea stare interioară și sinceră pe care compozitorul a încercat să o evoce. Am avut ocazia să o cânt într-un cadru special la ambasada României în Franța, care a fost cu atât mai emoționant și mai special.


Pe lângă premiul propriu-zis, ce alte oportunități v-a adus câștigarea acestuia?

Una dintre oportunități este chiar acest recital al Ambasadei de la Paris. A fost o oportunitate extraordinară pentru mine și a fost o experiență pe care n-o s-o uit prea curând. Toate aceste evenimente pe care Fundația Remember Enescu le promovează și le organizează pentru noi.


Acum, după această reușită importantă, ce proiecte sau direcții artistice vă propuneți pentru perioada următoare?

Pregătesc un rol de operă pentru audiție. Am în vizor și un concurs internațional, iar, pe lângă asta, totodată încerc să mă concentrez și pe terminarea studiilor, pe scrierea licenței. Încerc cumva să le îmbin pe amândouă și să mă focusez în ambele direcții.

Teodora Ion