>
Zilele Muzicale Româno-Americane 2026 - Sunete fără granițe
În perioada 29 iunie - 8 iulie 2026, Zilele Muzicale Româno-Americane revin la Sibiu cu o ediție care deschide un nou capitol în istoria festivalului. Ajuns la cea de-a 23-a ediție, proiectul își extinde anul acesta perspectiva spre întregul continent american și mută scena principală în Parcul Cetății, unul dintre cele mai îndrăgite locuri de întâlnire și relaxare din oraș.
Festivalul debutează cu Sibiu Music Stops, proiectul care pune muzica în mișcare prin oraș. Tromba Felix și Cvartetul Intermezzo vor susține mini-concerte în piețe, pe străzi, în instituții publice și în alte spații neconvenționale, dând astfel starul ediției din 2026.
Pe 30 iunie și 1 iulie, festivalul continuă cu Jazz Beats On Streets, proiect care aduce jazzul mai aproape de public și transformă orașul într-o scenă deschisă. Strada Arhivelor și Târgul de Țară din Muzeul ASTRA vor găzdui două seri dedicate jazzului contemporan, cu participarea unor tineri muzicieni și artiști deja consacrați, printre care DS Jazz Combo, Laura Orian & Dima Belinski Jazz Quintet, Ioana Repciuc Jazz Ensemble, Jazz 'n' Tonic, Casiana Lazăr și Andrei Petruș. Între concerte, DJ Jazzy D completează atmosfera cu selecții speciale pe vinil.
Prima întâlnire cu publicul în Parcul Cetății, pe 2 iulie, aduce în prim-plan spiritul noii ediții. Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu, dirijată de brazilianul Claudio Cohen și avându-l ca solist pe bandoneonistul italian Fabio Furia, propune un program dedicat muzicii sud-americane, de la lucrări de Astor Piazzolla, Heitor Villa-Lobos, Tom Jobim și Carlos Gardel până la versiuni orchestrale ale unor piese cunoscute din repertoriul Queen și Coldplay.
Pe 3 iulie, publicul este invitat la o seară care începe cu programul prezentat de Fanfara Militară a Academiei Forțelor Terestre "Nicolae Bălcescu" Sibiu și continuă cu recitalul extraordinar Violoncellissimo, unul dintre cele mai apreciate proiecte camerale românești. Pe scenă vor urca violonceliștii Ștefan Cazacu, Mircea Marian, Adrian Precup, Horațiu Ludușan, Constantin Borodin și Titus Tincu.
Ziua de 4 iulie începe la Biblioteca Județeană ASTRA cu un nou recital Violoncellissimo și continuă în Parcul Cetății cu unul dintre cele mai așteptate concerte ale ediției: Quintetto Atlantico feat. Enzo Favata. Reunit după aproape două decenii, celebrul proiect italian revine pe scenă cu muzica albumului Atlantico, un reper al jazzului european marcat de influențe sud-americane și de o sonoritate devenită emblematică. Alături de Enzo Favata (saxofon sopran, clarinet sopran, clarinet bas), publicul îi va asculta pe Daniele Di Bonaventura (bandoneon), Marcello Peghin (chitară cu zece corzi), Salvatore Maltana (contrabas) și U.T. Gandhi (tobe).
Pe 5 iulie, Grigore Leșe și pianista Bianca Murariu prezintă Reîntoarcerea, un spectacol construit în jurul horelor, cântecelor tradiționale și al memoriei muzicale românești. Este una dintre întâlnirile speciale ale festivalului, în care tradiția și sensibilitatea contemporană se regăsesc într-un dialog autentic.
Programul continuă pe 6 iulie cu Conferința despre Pop Culture, găzduită de American Corner - Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu. Cristian Lupeș și Răzvan C. Pop propun o conversație despre muzică, identitate, spațiu urban și modul în care cultura populară influențează comunitățile în care trăim.
În fiecare seară petrecută în Parcul Cetății, după concerte, atmosfera festivalului va continua prin Vinyl Sets semnate de Vlad D (The Eclectors), construite în jurul temelor și sonorităților fiecărei zile.
Ediția din acest an se încheie pe 8 iulie cu Vivaldi Recomposed, unul dintre cele mai spectaculoase proiecte din program. Transylvanian Festival Orchestra și flautistul Ion Bogdan Ștefănescu prezintă celebra reinterpretare realizată de Max Richter, pornind de la Anotimpurile lui Vivaldi. O întâlnire între farmecul muzicii baroce și sensibilitatea sonoră contemporană.
Accesul la toate evenimentele din cadrul Zilelor Muzicale Româno-Americane 2026 este gratuit.
Programul complet și detalii pe: filarmonicasibiu.ro și în aplicația Filarmonica Sibiu
Acțiunile Filarmonicii de Stat Sibiu sunt posibile cu finanțarea Consiliului Județean Sibiu. Proiect cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2026.













